Dňa 8. apríla 2019 si žiaci 7., 8. a 9. ročníka pozreli v KD v Čadci divadelné predstavenie v anglickom jazyku s názvom The onlines.
Pozvánka pre rodičov
V PONDELOK 8.4.2019 POZÝVAME VŠETKÝCH RODIČOV NA TRIEDNE RODIČOVSKÉ STRETNUTIA od 14:30 do 16:30. Tešíme sa na Vás.
CVČ Raková - Valentínske srdiečko
Naši básnici sa zapojili do súťaže Valentínske srdiečko!
Získali prvé tri miesta.
1. miesto: Saška Strýčková - Lepiaca páska, Valentínsky deň
2. miesto: Anetka Majáková - Valentín
3. miesto: Jakub Koleň - Len raz
Výhercom srdečne blahoželáme!!!
Apple Crumble
Dievčatá si zo VI. A upiekli na hodine angličtiny koláč Apple Crumble. Uvarili si i horúcu čokoládu. Precvičili si praktické zručnosti.
Biblická olympiáda - dekanátne kolo
Do galérie Biblická olympiáda - dekanátne kolo boli pridané fotografie.
Aj tento školský rok sme sa zúčastnili na dekanátnom kole Biblickej olympiády v Čadci. Na objektívny priebeh súťaže dohliadala štvorčlenná porota. Žiaci základných škôl si mohli vzájomne porovnať vedomosti z Prvej knihy kráľov, z Knihy Rút a z Evanjelia podľa Matúša. Naši žiaci obsadili prvé miesto, srdečne im gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov v diecéznom kole v Žiline.
Ponožková výzva
I naša škola sa 21.3. 2019 zapojila do ponožkovej výzvy -
Deň downovho syndrómu. Byť odlišný je predsa normálne.
Viac foto v albume.
3
Krása slova 2019
Dňa 12. 3. 2019 sa konalo okresné kolo súťaže v prednese poézie a prózy Krása slova. Naša žiačka Emka Zajacová, zo 6. ročníka, sa vo svojej kategórii umiestnila na peknom 3. mieste. Srdečne blahoželáme!
Deň otvorených dverí 2019
Dňa 28.2. 2019 sa v našej škole konal Deň otvorených dverí. Návštevníci si mohli pozrieť prácu s robotmi, fyzikálne a chemické pokusy. Niektorí si vyskúšali prekážkovú dráhu, vyrobili výrobok v tvorivých dielňach, písali do piesku písmenká. Zahrali si živé Človeče nehnevaj sa, vyskúšali si prácu s interaktívnou tabuľou. Zatancovali si v tanečnej škole, občerstvili sa pripravenými dobrotkami. Dúfam, že sa všetkým páčilo. Ďakujeme žiakom za pomoc pri príprave a realizácii tohto podujatia.
58
Food and drink
Dievčatá si zo šiestej triedy urobili obchodík s potravinami. Precvičili si slovnú zásobu a komunikáciu v angličtine.
4
Disco
Deviataci pripravili pre druhý stupeň diskotéku. Ďakujeme za organizáciu karnevalu aj diskotéky. Viac foto v albume.
14
Karneval a velentínska pošta
Dňa 14. februára 2019 pripravili deviataci pre prvý stupeň karneval. Deti nás prekvapili všakovakými maskami. Vyhodnotili sme i najlepšieho tanečníka a tri najkrajšie masky.
13
Valentín, biskup a mučeník
Svätý
Sviatok: 14. február
* okolo 175 Interamna, dnes Terni, Taliansko† okolo 268 Rím
Význam mena: zdravý, silný, mohutný
Atribúty: biskupský berla, palma
Patrón zaľúbených, snúbencov a mladomanželov
Najstaršia zmienka o sv. Valentínovi sa nachádza v oficiálnych dokumentoch Cirkvi z 5.-6. storočia, kde sa hovorí o dni jeho smrti. Z 8. storočia máme ďalší dokument, ktorý rozpráva o jeho umučení – o priebehu mučenia, o sťatí, o pochovaní, o ktoré sa zaslúžili jeho učeníci Prokulus, Efebus (Ephibius) a Apolónius, ktorých vzápätí tiež umučili. Ďalšie pramene zo 6. storočia hovoria, že sv. Valentín bol biskupom v meste Terni od roku 197. Bol tretím biskupom v Terni, vysvätil ho biskup sv. Felicián z Foligna v roku 197. Jeho predchodcami boli sv. Pellegrinus a sv. Antimus, brat sv. Kozmu a Damiána. Stal sa známym vďaka svojmu svätému životu, láske a zhovievavosti, horlivému účinkovaniu a zázrakom, ktoré robil. Istý rímsky rečník menom Kratonus ho požiadal, aby mu uzdravil syna, ktorý bol viac rokov chorý. Valentín teda prišiel do Ríma, uzdravil ho. Chlapec s celou rodinou prijal krst a dal sa na štúdiá gréčtiny a latinčiny spolu s Prokulom, Efebom a Apolóniom. Za čias cisára Aureliána ho uväznili a sťali. Stalo sa to 14. februára roku 273 v Ríme. Spomínaní traja učeníci – Prokulus, Efebus a Apolónius previezli jeho telo do Terni. Kvôli tomu zabili aj ich.
V roku 1605 na podnet pápeža Pavla V. nariadil biskup Giovanni Antonio Onorati exhumovať telo sv. Valentína. V tých časoch sa aj v Ríme robil podobný výskum kvôli overeniu autenticity a vôbec existencie svätých, aby sa mohli oficiálne uctievať v Cirkvi. Pozostatky sv. Valentína našli pomerne rýchlo v zapečatenej rakve z neopracovaného mramoru. Hlava bola oddelená od tela, čo potvrdzuje, že sv. Valentína sťali. Pozostatky preniesli do katedrály, no nikto z obyvateľov s tým nesúhlasil, chceli, aby telo zostalo na mieste svojho odpočinku. Rozhodli sa teda postaviť nad hrobom sv. Valentína baziliku. Prvé práce na nej sa začali v roku 1606. V roku 1609 prišli karmelitáni. Telo sv. Valentína do baziliky slávnostne preniesli v roku 1618. V roku 1625 navštívil baziliku arcivojvoda Leopold d’Austria, ktorý podaroval nový mramorový oltár. Dokončili ho v roku 1632. Za týmto hlavným oltárom sa nachádza ďalší oltár, postavený priamo nad hrobom sv. Valentína.
Podľa jednej z mnohých legiend sviatok sv. biskupa a mučeníka Valentína v istom zmysle nadväzuje na staré oslavy Grékov, Italov a Rimanov, ktorí 15. februára slávili sviatok pohanských bohov. Tento sviatok sa spájal s očistou po bojoch a obradným smilstvom. Časom to prerástlo do veľmi neviazaných a vášnivých orgií. Zakázal ich Augustus a aj pápež Gelázius v roku 494. Cirkev zmenila tento pohanský sviatok tak, že sv. Valentínovi, ktorý mal sviatok deň predtým, zverila do ochrany snúbencov a zaľúbených. Iná legenda hovorí, že sviatok sv. Valentína ako sviatok zamilovaných sa začal sláviť v stredoveku v Anglicku a Francúzsku. Práve v polovici februára si vtáci začínajú hľadať svoj pár, preto sa 14. február začal sláviť ako sviatok zamilovaných. Mnoho literatúry z tých čias odkazuje práve na tento zvyk. Zaujímavá je aj legenda, ktorá hovorí, že sv. Valentín mal rád ruže a iné voňavé kvety, ktorými obdarúval snúbencov a prial im šťastný život, a preto sa považuje za patróna snúbencov a mladomanželov. Iný výklad odkazu tohto sviatku zas hovorí o láske medzi Bohom a človekom, ktorý je stvorený na obraz Boha. V Láske prichádza pokoj a solidarita, jednota a čistota. Dnes je sviatok sv. Valentína populárny najmä ako sviatok zaľúbených.
zdroj: www.zivotopisysvatych.sk
Ôsmaci sa technicky vzdelávajú
Do galérie Ôsmaci sa technicky vzdelávajú boli pridané fotografie.
3Počas februára si žiaci ôsmeho ročníka rozširujú obzory vo svete techniky prostredníctvom odborného vzdelávania v SOUt v Čadci. Nosnými témami sú základy v oblasti ručného opracovania kovov, CNC programovania, elektrotechniky a autoopravárenstva.