• O škole

• Cirkevná základná škola Jána Palárika, Raková 705

Sme moderná škola rodinného typu, ktorá od roku 1992 poskytuje kvalitné vzdelávanie, buduje v žiakoch morálne hodnoty, schopnosť rozlišovať dobro od zla, poznať svoju hodnotu, začleniť sa do života a svojimi silnými stránkami prispievať  rozvoju spoločnosti.

Patrón školy: katolícky kňaz, dramatik a národný buditeľ Ján Palárik

Zriaďovateľ:   Rímskokatolícka cirkev Žilinská diecéza, ktorú vedie  biskup Mons. Tomáš Gális.

Duchovný správca školy:   Mgr. Ján Uskoba.

Riaditeľ školy: Mgr. Jozef Šimunek

Motto: „Dieťa je chrámom, v ktorom prebýva Boží duch.“

Škola zasvätená Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie

Sme malá škola s veľkým srdcom :o)

Naše poslanie:

• Byť bezpečným a podnecujúcim prostredím, ktoré všestranne rozvíja osobnosť a buduje vzťahy so všetkými členmi školského spoločenstva a vzťah k Bohu
          • tvorivým prístupom pedagógov a tímovou prácou žiakov poskytnúť deťom vzdelanie, pocit prijatia a jedinečnosti, budovať v nich zdravé sebavedomie.
          • podporovať u detí tie oblasti, v ktorých majú možnosť byť úspešné. Učiť ich vytrvalosti a odhodlaniu kráčať za vytýčeným cieľom na základe ich individuálneho obdarovania.
          • mať individualizovaný systém vzdelávania – rovnováha medzi školou a domovom (rodičia a učitelia odovzdávajú deťom správne hodnoty). Učitelia sú dôležitými partnermi rodičov v spoločnom snažení sa o výchovu detí s dobrým charakterom

Dôležitou súčasťou výchovy a vzdelávania každého žiaka je nielen zvyšovať jeho vedomostné schopnosti, ale rozvíjať aj jeho emocionálne a sociálne zručnosti a budovať správne hodnoty. Nižší počet žiakov v triede nám umožňuje individuálny prístup ku každému dieťaťu. Snažíme sa pracovať s deťmi tak, aby nadobúdali zručnosti a vedomosti, rozvinuli svoje schopnosti a získali mravné a spoločenské postoje, ktoré im pomôžu rozvinúť svoju osobnosť.

Rozvoj intelektu a talentu

Vvyučovací proces je zabezpečený odbornosťou, prípravou a účasťou na predmetových olympiádach, súťažiach: literárne, recitačné, spevácke a výtvarné, v ktorých sa žiaci umiestnili na úspešných miestach. V spolupráci s CVČ Raková ponúkame krúžková činnosť – masmediálny krúžok,  tanečný, športový, tvorivé dielne, vybíjaná a ďalšie. V minulom školskom roku začala svoju činnosť i školská kapela.

Hodnoty

Prvoradým cieľom školy je výchova osobnosti na základe cností a kresťanských hodnôt. Preto je dôležité viesť deti k tomu, aby sa rozhodovali samostatne, jednali slobodne, poctivo si plnili svoje povinnosti, boli si vedomé zodpovednosti za svoje činy a boli dobrými občanmi. Nestačí iba poznať morálne kritéria, ale je potrebné podľa nich aj konať. Preto sú žiaci vychovávaní k hodnotám: spravodlivosť, múdrosť,  zodpovednosť, úcta k druhým ľuďom, túžba po poznaní pravdy, pravdovravnosť, radosť, trpezlivosť.

Dôležitou súčasťou je prehlbovanie viery – pomáhame žiakom budovať  vzťah k Bohu, k čítaniu Božieho slova, k modlitbe sv. ruženca. Súčasťou každého dňa je modlitba pred a po vyučovaní, 2 hodiny katolíckeho náboženstva týždenne, duchovné obnovy pre žiakov 9. ročníka, spoločné prežívanie cirkevných sviatkov účasťou na sv. omši, v máji púť na  horu Živčáková a iné.

Inovatívnosť

Formalizmus  vo vyučovaní chceme nahradiť  inovatívnymi metódami. Chceme podporovať u detí kritické myslenie, samostatnosť, kreativitu, schopnosť vytvoriť si vlastný názor ako aj napomáhať rozvoju ich praktických schopností a zručností.

Za posledné roky sa nám podarilo komplexne vynoviť priestory školy a zmodernizovať vyučovací proces. Triedy sú moderne vybavené a v každej z nich sa nachádza interaktívny dataprojektor, ktorý sa využíva vo vyučovacom procese, ako aj tablety, ktoré sú súčasťou výučby. Dôraz sa však kladie na to, aby žiaci vedeli používať moderné technológie na správny účel, s mierou a vedeli si vyberať z informácií, ktoré sa im cez digitálny svet ponúkajú, tie správne, pravdivé a pre ich život dôležité.