• Plán práce výchovného poradcu v školskom roku 2022/2023

• Plán práce výchovného poradcu je vypracovaný na základe plánu práce školy na školský rok 2019/2020, Školského zákona o výchove a vzdelávaní č. 245/2008 Z.z., vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základných školách, pedagogicko – organizačných pokynov na tento školský rok, vyhlášky MŠ SR č. 43/1996 Z.z. o výchovnom poradenstve, vyhlášky MŠ SR č. 145/1996 Z.z. v znení vyhlášky 437/2001 Z.z., 725/2002 Z.z., 6/2004 Z.z., 706/2004 Z.z. a zákona 596/2003 Z.z.

Ďalším základom plánu práce sú právne normy (vyhlášky, metodické pokyny a metodické usmernenia) pre prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Plán práce je vypracovaný v súlade s výchovno-vzdelávacími výsledkami dosiahnutými za školský rok 2015/2016 a výsledkami v profesijnej orientácii žiakov na našej škole.

Pre školský rok 2022/2023 sú pre oblasť výchovného poradenstva stanovené tieto hlavné úlohy:

• S pedagogickými pracovníkmi školy spolupracovať vo výchovnom pôsobení proti rôznym formám intolerancie (diskriminácia, rasizmus, antisemitizmus).
          • V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa z roku 1991 zabezpečovať aktívnu ochranu žiakov pred sociálno – patologickými javmi. Spoluprácou s triednymi učiteľmi a ďalšími pedagogickými pracovníkmi priebežne monitorovať zmeny v správaní žiakov a tak pôsobiť proti všetkým formám diskriminácie. Okamžite riešiť vyskytujúce sa prejavy šikanovania. V tejto súvislosti spolupracovať s koordinátorom prevencie drogovej závislosti a iných sociálno-patologických javov a s orgánmi činnými v trestnom konaní nielen v oblasti represívnej, ale aj preventívnej. Konkrétne využívať spoluprácu s Obvodným oddelením PZ v Čadci, resp. mestskou políciou a prokuratúrou.
          • V závažných problémoch žiakov s rodinnou kauzalitou tiež kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, podľa potreby lekára – pediatra alebo odborného lekára. Podľa možností spolupracovať s miestnou samosprávou.
          • V rozvíjaní výchovného pôsobenia na škole rozvíjať spoluprácu s CPPPaP v Čadci, prípadne inými odbornými inštitúciami. Využívať odborné zázemie Centra ochrany detí.
          • Pri ochrane žiaka pred sociálno-patologickými javmi a jeho mravného vývinu ďalej spolupracovať s koordinátorom prevencie drogovej závislosti a iných sociálno-patologických javov.
          • V súlade s programom ochrany žiakov pred sociálno-patologickými javmi, spoluprácou s triednymi učiteľmi a CPPPaP v Čadci uskutočniť cyklus aktivít zameraných na elimináciu a likvidáciu vyskytujúcich sa prípadov šikanovania a iných výchovných problémov.
          • Podieľať sa na riešení najvýraznejších výchovných priestupkov. V tejto súvislosti využívať činnosť špeciálnej pedagogičky v spolupráci s triednymi učiteľmi a rodičmi žiakov.
          • V oblasti profesionálnej orientácie žiakov efektívne využívať spoluprácu s rodičmi i inštitúciami ovplyvňujúcimi záujmy žiaka o ďalšie štúdium. Konkrétne sa zamerať na spoluprácu s CPPPaP v Čadci, Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci, zamestnávateľskými a zamestnaneckými organizáciami.
          • Realizovať individuálne rozhovory s rodičmi, využívať rodičovské združenia a umožniť uskutočňovať individuálne návštevy detí a rodičov na niektorých stredných školách, prostredníctvom ich vyhlásených dní otvorených dverí. Pri ich organizovaní vychádzať predovšetkým zo záujmov žiakov o stredoškolské štúdium.
          • V práci so žiakmi končiacimi školskú dochádzku v prvom rade uskutočňovať individuálne rozhovory. Priebežne zisťovať ich záujmy o ďalšie štúdium a v tomto smere im poskytovať potrebné informácie formou konzultačných hodín, nástenných novín a rôznych propagačných materiálov.
          • Prakticky naučiť žiakov využívať webovú stránku CPPPaP Čadca – www.camip.sk
          • V prípade nemožnosti korigovania správania žiakov pedagogickými postupmi spoluprácou s triednymi učiteľmi, špeciálnym pedagógom a CPPPaP v Čadci zabezpečiť pre tých žiakov odborné psychologické vyšetrenie.
          • V súvislosti s riešením vyskytujúcich sa výchovno-vzdelávacích problémov žiakov viesť osobitnú evidenciu žiakov so špecifickými vývinovými poruchami učenia, poruchami správania a integrovaných žiakov (žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami). Pre túto úlohu využívať schválené metodické materiály. Úzko spolupracovať so špeciálnym pedagógom na škole.